Czyszczenie elewacji

mycie-szklanych-elewacji-foto

Glony i grzyby należą do najstarszych mikroorganizmów na Ziemi. Podczas ewolucji przystosowały się do życia w wielu środowiskach.

Można je znaleźć w gejzerach Islandii oraz na najwyższych szczytach Himalajów. Występują na prawie wszystkich podłożach, m.in. na kamieniu, drewnie, metalu, szkle, a także na elewacjach.

Kiedy elewacja budynku zazielenia się (nie z powodu malowania czy zanieczyszczenia powietrza), jest to znak, że należy szukać przyczyny zawilgocenia ścian zewnętrznych, ponieważ jest to podstawowa przyczyna rozwoju grzybów i glonów.

Czasami powodem pojawienia się glonów jest wysoka wilgotność spowodowana bliskością drzew i stawów. W takiej sytuacji jedynym ze sposobów walki z glonami jest zmywanie warstw brudu. Po wyczyszczeniu elewacji, dla utrwalenia efektu dobrze jest elewację zaimpregnować preparatami przeciwgrzybiczymi do użytku zewnętrznego.

Po wyeliminowaniu przyczyn sprzyjających atakowaniu elewacji przez glony, tynk należy dokładnie oczyścić i umyć. Do mycia elewacji używamy myjek ciśnieniowych gorącowodnych.

Po wysuszeniu ścian, należy zastosować jeden z preparatów grzybobójczych wybranych z szerokiej oferty dostępnej na rynku. Środek należy obficie nanieść na elewację za pomocą natrysku, wałka lub pędzla malarskiego. W przypadku słabego i umiarkowanego porostu glonów wystarczy jedna warstwa środka grzybobójczego. W przypadku silnego zabrudzenia konieczna będzie kolejna warstwa.